Хъркането е доста често явление по време на сън и у нас го правят 45% от мъжете и жените. Все пак, то се среща по-често при мъжете, а с напредването на възрастта това състояние се усложнява. Някои промени в начина на живот могат да окажат положително влияние на състоянието и съответно да предотвратят появата на хъркането. Други случаи обаче се нуждаят от медицинско лечение. В следващите редове ще разгледаме кои са основните и доказани начини за справяне с хъркането.
Как се лекува хъркането?
Лечението зависи от вида на проблема. Някои лекари препоръчват устройство против хъркането, но това не е решение на основната причина. Ето кои и са най-честите начини за справяне с това:
· Зъбни мундщуци, които се използват за правилно позициониране на езика и небцето, чрез което да се отворят дихателните пътища.
· Импланти в небцето – това са нишки, които се инжектират, с цел то да се втвърди и хъркането да престане.
· Операция за стягане и премахване на излишната тъкан в дихателните пътища – септопластика, ако имате силно отклонена преграда.
· Лазерна операция за скъсяване на мекото небце.
· Маски под налягане за насочване на въздух под налягане в дихателните пътища, за да премахнете сънната апнея и хъркането.
Операциите са чест избор на повечето лекари за дълготрайно решение на проблема, но има и други начини.
Как можете да предотвратите хъркането?
Вече споменахме, че то се влияе и от начина ни на живот. Ако се опитате да свалите килограми и да ги поддържате в норма, то това би помогнало и на съня ви.
Други добри практики, които биха дали резултат са:
ü Да си лягате по едно и също време вечерно време
ü Да спите на една страна
ü Прилагане на ленти за нос
ü Избягвате да консумирате алкохол преди лягане
ü Не вечеряте късно
ü Повдигате главата с допълнителна възглавница
Как се причинява хъркането?
Хъркането се получава, когато дихателните пътища са стеснени. Тогава се случва вибрация на въздуха. Друга причина могат да бъдат и по-големите сливици. Наднорменото тегло и третата най-среща причина, за която споменахме по-горе. Излишните мазнини свиват дихателните пътища.
Може да бъде симптом за сънна апнея – спирате да дишате за около 10 секунди по време на сън. При нея въздушният поток е намален до 90%. Това е сериозно състояние, което изисква медицинско лечение.
Хъркането при децата всъщност е сигнал за сънна апнея. Според Детския център на „Джон Хопкинс“, най-честата причина за това са именно уголемените сливици. Дете с това състояние може да има и поведенчески проблеми, поради липсата на сън. Затова е добре, ако забележите нещо подобно, да отидете бързо на лекар.